Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duch Švejkova bonzáka v utajení Bretschneidera ožívá na Britských listech

11. 08. 2017 10:17:17
Vy máte ale podivná přirovnání, nejdřív mluvíte o císaři pánu a pak o obchodníkovi s dobytkem. Stejně tak srovnání ochrany proti invazivním druhům rostlin s absencí ochrany proti invazi lidí je velezradou? BL štvou ku kamenování.


Není to poprvé, co jsem si na Britských listech všiml článku, v jehož názvu se hemžily negativní superlativy, kterými by nikdo nechtěl být označen. Co si pomyslíte při spatření článku s názvem "Nacistická nehoráznost, jíž Reflex překročil všechny meze", odkaz zde

V článku jsou slova jako prasárna, ohromující svinstvo, nacistická propaganda, vraždění židů, trestný čin, za který jsou tři roky.
Podíval jsem se tedy jako osoba zvědavá na to svinstvo v očekávání, že se zatetelím sebeuspokojením, že já tedy taková svině nejsem. Nic takového se však nestalo. Autor je zřejmě velmi citlivý i na slabé podněty, když takový článek s celkem nevýrazným obsahem ho nutí psát jeho oblíbená slova, kterými častuje objekty své nevole, mezi kterými jsem postrádal už jen obvyklé přívlastky šokující a děsivé. Což teprve, kdyby se opravdu setkal s opravdovým rasismem nebo nacismem. Jaká slova by použil, když už všechny zbraně českého jazyka vystřílel na takovou slabotu?

Já také tvrdím, že zvířata mají vliv na ekosystém. Rovněž lidé mají vliv na ekosystém. Vliv může být i negativní a ekosystém stejně jako ekonomickou základnu bychom si měli chránit v zájmu lidí i zvířat. Kladu tím snad rovnítko mezi lidi a zvířata? Zvířata jsou však schopna jednání, které u lidí odedávna označujeme jako invazivní chování. Pojem invaze je odedávna určen hlavně lidem. Na vybrané druhy živočichů a rostlin tuto vlastnost (pouhé slovo) přeneslo nařízení EU. Jan Čulík snad obviňuje Evropskou komisi z toho, že srovnává lidi se zvířaty? Nebo dokonce s rostlinami? Nikoli! Obviňuje J.X.Doležala (dále JXD), potažmo Reflex. Toho pána vůbec neznám a Reflex také nečtu. Upozornili mě tak na zcela průměrný článek, který schopnost EU vypořádat se s hrozbou invaze zvířat a rostlin porovnává s neschopností bránit se proti invazi lidí a jejich pašerákům, jejichž množství sice už ani na BL nikdo nebagatelizuje, ale nenávistné reakce za použití slova invaze u lidí jsou nejen útokem na svobodu slova, ale i na význam slov v jazyce.

Snažil jsem se v diskusi BL na facebooku k tomuto článku upozornit na to, že jsem tam nenašel nic nacistického, že by si autor měl ujasnit význam slov, nebo ho ujasnit nám, čtenářům. Jakýsi maník mi tam odpověděl, že stačí to, že autor porovnává lidi se zvířaty. On tam však nic takového nedělá. Porovnává neschopnost EU poradit si s důležitými problémy, se schopností řešit kraviny. Odpověděl jsem citací z Dobrého vojáka Švejka, který také nepřirovával císaře k obchodníkovi s dobytkem.

Když to povážím, strýc císaře pána, a voni ho zastřelejí. Vždyť je to ostuda, jsou toho plný noviny. U nás před léty v Budějovicích probodli na trhu v nějaké takové malé hádce jednoho obchodníka s dobytkem, nějakého Břetislava Ludvíka. Ten měl syna Bohuslava, a kam přišel prodávat prasata, nikdo od něj nic nekoupil a každý říkal: "To je syn toho probodnutýho, to bude asi také pěknej lump."

Byv přenesen do tehdejší doby, dopustil by se JXD rovněž velezrady na humanistických ideálech, jejichž vykladačům však nikdy nepřísahal věrnost a BL by žádaly hrdelní trest.

Dnes už jsou ty příspěvky do diskuse smazány a další se vkládat nedají. Na BL však na toto téma od té doby přibyly články volající po odsouzení tohoto "odporného a nebezpečného" komentáře.
Porovnával-li JXD invazivní chování imigrantů s invazivním chováním rostlin a živočichů, měl svá tvrzení opřít o objektivní zdroje a bod po bodu zdůvodnit, proč tak činí. Tak, jako jsem to já učinil v jednom ze svých starších blogů (obsahově blízkém) zde, jak po mě žádal kodex blogera. Když jsou domácí rostlinné a živočišné druhy chráněny proti invazi cizích druhů, tak i domácí kultura by měla být chráněna proti invazi cizích kultur. Je to snad rasismus, nacismus nebo xenofobie? Ne, je to láska k vlasti a k bližním, se kterými chceme naše kulturní rozdíly pěstovat a být hrdí na to, že vnímáme naši kulturu jako lepší, ne rozdíly smazávat v nefungujícím multikulturním stádu.

Autor: Jan Hink | pátek 11.8.2017 10:17 | karma článku: 33.73 | přečteno: 1245x

Další články blogera

Jan Hink

Líp už bylo, represivní tolerance vám pomůže zapomenout

Bourání starých tradic a symbolů, které by mohly připomínat doby rozkvětu, podléhají jak říkají lidovci "klidné síle". Soustředěnému tlaku projevujícímu se po desetiletích postupným zničením všeho cenného.

6.10.2017 v 12:17 | Karma článku: 22.37 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jan Hink

Když kolaps Evropy, tak budiž co nejrychlejší

Po volbách v Německu je asi rozhodnuto, že politika vítání imigrantů bude pokračovat celé volební období. Němci schválili, že rozklad sociálního státu a nejpíš i finanční stability bude pokračovat. Jakou máme my ještě šanci?

27.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 32.71 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jan Hink

Není třeba vymýšlet protiislámské zákony

Stačí se nebát využít stávající. Komu nevadí, že třeba muslimské dívky jsou omezovány na ústavou zaručených právech?

22.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1027 | Diskuse

Jan Hink

Šokující nevzdělanost policie při nácviku teroristického přepadu vlaku

Na Nově jsem v neděli viděl ve Střepinách klip, ve kterém se policie chovala naprosto neprofesionálně, dokonce tak, takže to u každého slušného občana musí vzbudit rozhořčení.

18.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 1380 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Svobodní, Rozumní, Realisté a další, spojte se! Volby budou za chvíli!

Je třeba poblahopřát vítězům a respektovat výsledek voleb. Ale těch propadlých hlasů! Jak s nimi malé strany naloží příště? A může to být už za chvíli.

23.10.2017 v 0:24 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 212 | Diskuse

Daniel Řehák

Očekávání

je příčinou rozdílného hodnocení parlamentních voleb. Každý má nějaké politické ukotvení. Od toho se odvíjí naše (ne)spokojenost s výsledky, doufejme, že dosud nezfalšovanými.

22.10.2017 v 23:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, že pan Sobotka opět nezvládl volební sobotu.

On je to od začátku takový tragéd sociální demokracie.. Za jeho ministrování financí a celníků se rozjela výroba nezdaněného alkoholu a za jeho vlády se jeho úředník proslavil pěstováním marihuany..

22.10.2017 v 23:11 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 433 | Diskuse

Ivan Seiboth

O čem sním, když náhodou spím - II

Zdál se mi sen, v něm jsem viděl novou knihu AB "O čem sním, když náhodou spím - II ". Nevím proč, ale v tu chvíli se paralelně k mému snu začal zobrazovat další.

22.10.2017 v 22:10 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 279 | Diskuse

Jaroslav Vondráček

Kam bude směřovat ČR po parlamentních volbách?

Den po volbách do Poslanecké sněmovny spekulují jak občané, tak politologové a novináři, jak bude vypadat budoucí vláda a především se řeší otázka, kdo bude ochoten jít do vládní koalice s hnutím ANO.

22.10.2017 v 21:44 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 330 |
Počet článků 66 Celková karma 29.89 Průměrná čtenost 1690

Vývojář softwaru, zastánce zdravého rozumu a svobody projevu. Odmítám jakékoli omezování nelíbivých projevů, neboť každý posluchač má právo takový projev neposlouchat, oponovat v diskusi, sám ho kometovat nebo zesměšnit, pokud se mluvčí nezesměšní sám.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.